Ekmek Nimettir, Peki İnsan ?

May 17, 2014 by

Profesör Üstün Dökmen, Hayvan Dergisi’ndeki bir röportajında:

“-Yere düşen ekmeğin üstüne basan insan görmedim, ama yere düşen insanı tekmeleyen çok kişi gördüm!..” diyor ve saygılı olmaktaki kusurlarımızı şöyle anlatıyor:

“-Birbirimize saygılı olma konusunda 3 tip temel hatamız var. Avrupa’da yaşayan vatandaşımız, orada yerlere çöp atmıyor, ama Kapıkule’den girer girmez yerlere tükürmeye, çöp atmaya başlıyor.

«Niye burada böyle yapıyorsun?» diye sorulduğunda, «Herkes böyle yapıyor!» diyor. Kendi fikri olmayan insanın, duruma göre hareket etmesidir bu.

İkinci hatamız, adama göre davranmamız! Karşımızdaki adam iri yarıysa, “Buyur Abi!”, diyoruz, ufak tefekse, “Ne var lan!..” diyoruz. Oysa ki, insanların onuru birbirine eşittir.

Üçüncü hata, keyfimize göre davranmak. Keyfimiz yerindeyse eve girerken, “Merhaba millet!’ diyoruz, değilse surat asıyoruz. Oysa keyfimiz yerinde olsun-olmasın, insanlara saygılı davranmak zorundayız.

Diyorum ki, yerdeki ekmeğe saygılı olma konusunda ülkemde mutâbakat var, kimse basamaz, ayağıyla dürtüklemez ya da öper, koyar bir kenara. Ekmek nimettir kabul, peki insan nimet değil mi?”

Bunu beğendiniz mi? O halde paylaşın:

Related Posts

Share This

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir